W sierpniu 2018 roku rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej między Poznaniem Głównym a Szczecinem Dąbiem. W pierwszym etapie prace prowadzone są na odcinku Poznań – Wronki. Przebudowywane są stacje i przystanki kolejowe w tym tory, sieć trakcyjna i system sterowania ruchem kolejowym.


W Szamotułach  prowadzone są prace związane z budową nowych peronów i przejścia podziemnego prowadzącego na perony. Zamontowane na nich windy, ułatwią poruszanie się po stacji osobom  starszym i o ograniczonej możliwości poruszania się. Na peronach z antypoślizgową nawierzchnią...

.....

15 sierpnia - 99. rocznica Bitwy Warszawskiej, Obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich  i Święto Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny.


Święto Wojska Polskiego – to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą.
Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległoś
ci...

.....

SZAMOTUŁY. W 75- rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przypominam wspomnienia ks. por. Bogdana Kończaka, ps. „Kodan” – powstańca, odznaczonego m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, obecnie  emerytowanego proboszcza parafii pw. Świętego Krzyża w Szamotułach.

Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom. Godzina "W" była początkiem powstania, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie.
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło powstanie, dzisiaj o tej samej godzinie zawyją syreny.

.....

Oddano do użytku długo wyczekiwaną inwestycję – nowy parking - przy szamotulskim Dworcu PKP.  


Koszt całej inwestycji to 2 909.848,10 zł. Zadanie zostało wsparte pieniędzmi unijnymi z Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w kwocie
2 153.401,34 zł.


Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Drogowe GRAEB Pniewy.

.....

SP ZOZ w Szamotułach zrealizował projekt zakupu sprzętu medycznego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Na Oddział trafił nowoczesny, wysokospecjalistyczny sprzęt, który już teraz ratuje życie Pacjentów. Nowe urządzenia są przystosowane do udzielania pomocy dzieciom.


Cały projekt kosztował prawie pół miliona złotychi został dofinansowany kwotą 411 825 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wkład własny w wysokości 72 675 zł został pokryty z dotacji Powiatu Szamotulskiego. Celem projektu jest poprawa infrastruktury sprzętowej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego...

.....

„ Bóg jest miłością: kto trwa w miłości , trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim”.


W sobotę, 25 maja 2019r. wspólnota parafialna przeżywała szczególną uroczystość, srebrny jubileusz kapłaństwa ks. Mariusza Marciniaka, proboszcza Bazyliki Szamotulskiej. Głównym punktem obchodów jubileuszu była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Jubilat.
- W czasie tej Mszy św. pragnę Bogu dziękować za dar powołania mnie niegodnemu słudze, dziękować za dar życia. Zatem modlę się i proszę o błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla moich rodziców, dziękować za moją rodzinę...

.....

Od kilkunastu lat przy deptaku prowadzącym do Parku Zamkowego znajduje się nie tylko dzikie wysypisko. Miało być uprzątnięte - informował UMiG Szamotuły w marcu 2019r.


- samorządowcy w czasie objazdu inwestycji pojawili się na działce przy ul. Nowowiejskiego. Nie ma co kryć – widok raczej nie urzeka. Podjęto decyzję o uprzątnięciu przez ZGK tej działki i określeniu ewentualnej możliwości wykorzystania znajdujących się tam elementów budowlanych.

Zobacz jak wygląda to miejsce dzisiaj, 20 maja 2019r.

.....

Trwają prace związane z naprawą kostki brukowej w otoczeniu budynku dworca PKP w Szamotułach. Fatalny stan nowej nawierzchni położonej w 2017r., było widać już po paru miesiącach.


Bruk na szamotulskim Rynku leży od wielu dziesięcioleci.....i nie wymaga najmniejszych poprawek! Tymczasem nasze władze zlecają w  roku 2017  wykonanie nawierzchni granitowej w pobliżu szamotulskiego dworca PKP. Wybrano jako materiał dużą kostkę brukową. To trudny materiał. Już zaraz po położeniu zauważyliśmy nierówności w nawierzchni. Jedne kostki wystawały wyżej od drugich. Dalej było już tylko gorzej.

.....

Dzisiaj przeżywamy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. W Bazylice Kolegiackiej o godz. 10.30 odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Liturgię mszy św. odprawił i kazanie wygłosił proboszcz Bazyliki ks. kan. Mariusz Marciniak.


3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po odzyskaniu niepodległości w 1918...

.....

XI Międzynarodowe Targi Tulipanów Chrzypsko Wielkie 2019


Pierwszy dzień XI Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim to przede wszystkim ceremonia chrztu nowej odmiany tulipana. Jerzy Smorawiński dołączył do grona elitarnych tulipanów z Chrzypska Wielkiego.

Organizatorzy już po raz jedenasty wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia, w gospodarstwie ogrodniczym Bogdana Królika, zapewnili moc atrakcji nie tylko dla miłośników tulipanów.

.....

Strona 1 z 24 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
Odwiedziny: 1 279 383  ,